رنسانس

رنسانس دوره ای است با تحولات فلسفی و حتی درحوزه معماری نیز به وقوع پیوست که درایتالیا با کنار گذاشتن سبک گوتیک همراه است.
برخی معتقدند چهار واقعه بزرگ مقدمه شروع قرون جدید محسوب می شود :
۱) اکتشافات
۲)رنسانس
۳) اصلاحات و تشکیلات یک سیاست اروپایی
۴) رستاخیز و تجدید علمی و ادبی یونان در قرن چهارم در ایتالیا واز آن پس بود که به سایر کشورهای اروپایی راه یافت.
انسان سده های میانی خودرا فاسد و با اراده ای ضغیف می پنداشت به بیان دیگر گمان می کرد فقط با وساطت پروردگار دانا قادر به هرکاری است درحالی که اندیشه دوره رنسانس این چنین نبود بلکه چیز دیگری است : انسان می تواندخودرا بسازد.
واژه رنسانس یک لغت فرانسوی به معنی تولد دوباره است. دوره رنسانس یا مکتب کلاسیک حدود ۱۳۰۰-۵۲۰ میلادی”از اواخر سده سیزدهم میلادی” ، قرون وسطی (یا سده های میانه ) پایان می پذیرد و عصر نوزایی آغاز می شود در این عصر اندیشه و هنر جان تازه ای گرفت ، اروپا از رکود قرون وسطی به در آمد . به عبارتی می توان گفت در عصر نوزایی دستاوردهای تمدن باستانی یونان و روم ، مجدداً مطرح و حتی تقلید قرار می گیرد .
دوره‌های زمانی:
معماری رنسانس آغازین ۱۲۰۰-۱۴۰۰ م
معماری رنسانس میانی ۱۴۰۰-۱۵۰۰ م
معماری رنسانس پیشرفته ۱۵۰۰-۱۶۰۰ م
معماری رنسانس
هنرمند رنسانس ساحری است که طبیعت مادی را می شناسد و به آن عمل می کند در واقع در دوره رنسانس تطبیق معماری با انسان و طبیعت ، به اتکا یا به وسیله دانش ریاضی و تعبیر هایش دوباره مطرح می شود و تمام خصیصه های که یک مبحث زنده را به تدریج دارا شد تا جایی که تناسبات و اندازه ها فضای معماری تابع یک هارمونی کیهانی شدند.
الگوهای معماری رنسانس
معماری رنسانس در اصل تابع یک ساختار آشکارا فردگرا و صریح، متشکل ازچند فرم هندسی کاملا” مشخص است. شکل های دایره، مربع و مستطیل طرح کلی نقشه کف ساختمان، و احجام کره، نیمکره، مکعب، مکعب مستطیل و استوانه حجم کلی ساختمان را شکل می دهند. در رنسانس این فرم های اصلی با نقشمایه های کلاسیک باستان ترکیب شد. ستونهای چهارگوش توکار، سرستون های مأخذ از شیوه های مختلف، نقشمایه های نصرت وتالارهای گنبدی و … همگی ارجاعاتی به معماری کلاسیک رومی داشتند. رنسانس نه تنهاجلوه صوری روم کلاسیک بلکه سبک زندگی آن دوره را هم اخذ کرد. فرم بلوک های ساختمانیبا جلوه خیره کننده بناهای باستانی در نقشه کف و دارای ظاهری خشن و برجسته با حالتی دفاعی و تهاجمی بود. منابع مالی تقریبا” پایان ناپذیر آنان بنیانی برای ساخت کلیساهایی بود که ابعاد و زمان ساخت آنها واقعا” غیرقابل پیش بینی بود. معمولا” کاربه قدر کافی برای چندین نسل معماران فراهم بود و غالبا” تداوم یک پروژه ساختمانی ازپدر به پسر منتقل می شد. ویژگی شاخص کلیساهای رنسانس از یک سو نماهای پیشین مجلل واز سوی دیگر، گنبد بود که فرم آرمانی آن در پانتئون تجلی یافت. در نهایت گنبد بودکه ابداع و شهرت معماری را تضمین کرد. در هیچ دوره ای از تاریخ، آن گونه که دررنسانس ایتالیا مشهود است دنیای باستان چنین فراگیر و گسترده به خدمت گرفته نشد ومعیارهای زندگی را چنین متحول نساخت.
معروف ترین آثار دوره رنسانس:
گنبد کلیسای فلورنس

santa-maria-del-fiore-dome-church-florence1
تپه کاپیتول

DSCN1889
کلیسای سن پیتر

st-peters-basilica_6809_600x450
دهلیز کتابخانه لورنس

lib
کلیسای سانتا ماریا دله کارچری

Capture
ویلای روتوندا
640px-La_Rotonda
کلیسای سانتواسپیریتو

basilica-del-santo-spirito_d8897569be561c0c11f3057bcdf8b43e67a9f7a9
معبد مالاتستایی
Rimini_TempioMalatestiano_copertina

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *