کتاب خانه های قدیمی اردبیل

unnamed(1)

هدف از تالیف کتاب حاضر حفظ و معرفی سنت های خاص معماری خانه های اردبیل با توجه به نوع معماری، قدمت و ساخت منحصر به فرد بناها، با در نظر گرفتن دوره ی ساخت آنهاست. ارائه ی الگویی برای انجام پژوهش های آتی توسط علاقه مندان و ارج نهادن به این آثار منحصر به فرد که با همت بلند و روح خوش قریحه ی معماران گذشته انجام شده از دیگر ضرورت های مطالعات فوق است. این کتاب در چهار فصل به بیان ویژگی‌ معماری خانه های قدیمی در بافت‌های تاریخی این شهر می‌پردازد .

اگرچه مستندات قابل توجهی در مورد خانه های موجود در سایر اقلیم های کشور ارائه شده است لیکن تا کنون هیچ کتاب و یا حتی گزارش تخصصی گسترده پیرامون معماری خانه های اردبیل، تالیف و یا چاپ نشده است. لذا مولفین این کتاب با آگاهی از اهمیت حفظ این بناها برای اولین بار اقدام به گردآوری مجموعه مباحث ارزشمند و مستند پیرامون خانه های قدیمی اردبیل کرده اند .

فصول چهارگانه ی کتاب به طور پیوسته امکان درک صحیح و دقیق معماری خانه های اردبیل را با استفاده از تصاویر متعدد فراهم می آورد و این آغاز مسیری برای پی بردن به روابط موجود بین عناصر ساختمانی و دیگر عوامل تأثیرگذار بر معماری این منطقه است. اغلب بناهای معرفی شده متعلق به دوره قاجار و زندیه هستند. لذا مولفان در پیش گفتار مجموعه، دلیل گزینش آنها را چنین بیان داشته اند:
خانه های اردبیل به دلایل متعددی از بهترین نمونه ها برای بررسی ویژگی خانه های مناطق سرد و کوهستانی هستند. تناسب مصالح با اقلیم منطقه، رعایت جهت گیری در ساخت، برخورداری از تناسب و هندسه ی مناسب و … تنها بخشی از این دلایل به شمار می آیند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *