گزارش مسابقه سازه نجات تخم مرغ

به نام او که تکیه بر نام بلندش اوج غرور است.

گزارشی مختصر از مسابقه ی طراحی سازه ی نجات تخم مرغ:

برای پنجمین بار و در سطح دانشگاه های تهران؛ مسابقه ی طراحی سازه ی نجات تخم مرغ با باهدف در طی سه روز برگزار گردید و شرکت ۹۷همکاری انجمن علمی معماری مهراز ،آذر ماه ساعت زمانی که برای ساخت سازه ی مورد نظر داشتند باید سازه ی مورد نظر ۴کنندگان در طی را ساخته و سپس به ترتیب پرتاب و امتیازات توسط داوران منتخب استادان سرکار خانم دکتر آزاد سرکار خانم دکتر نجفی و جناب آقای دکتر رهایی داده میشد. هدف از برگزاری این مسابقات ساخت سازه ها و اجسامی است که بتواند انسان را در ارسال کاوشگرها به سیاره های دیگر یاری کند.کاوشگرها باید در درون سازه هایی قرار بگیرند که پس از برخورد با سیاره ها و اجرام آسمانی بتوانند ضمن کاستن از سرعت خود به سادگی و با حفظ دستگاه های درون خود با کمترین خسارت بر سطح سیاره مورد نظر نشسته و به کاوش و بررسی بپردازند و اطلاعات کسب شده را به زمین ارسال کنند.
این مسابقه هر سال در دانشگاه های مختلف ایران و حتی جهان با هدف بکارگیری خلاقیت های مختلف برگزار می شود و شرکت کنندگان در این مسابقه باید تخم مرغ را در سازه ای که ساخته اند قرار داده و آن را از ارتفاع معینی که در بخش قوانین مسابقه مشخص شده رها کنند که در نهایت تخم مرغ باید سالم به زمین برسد. فاکتور های مهم در این دوره مطابق با آیین نامه عبارتند از : وزن سازه ، زمان ساخت سازه ، خلاقیت ، نحوه ی خارج شدن تخم مرغ و … امتیاز صدر نشین و تیم های طهرانی مقدم ۱۱۷۵ با کسب ۲ تیم شرکت کننده تیم رویین ۶۸ از امتیاز دوم و سوم شدند. ۱۱۰۲ و ۱۱۴۱ و تخم مرغ پرنده با کسب به ترتیب در این میان سازه ی تیم فداییان تخم مرغ به عنوان سازه ی خلاق معرفی گشت.


در زیر به اختصار ساختار این سازه ها را بررسی میکنیم. : ۲ سازه ی گروه رویین
IMG_1334-1
این سازه از چهار مخروط در چهار سمت برای کاهش سرعت رسیدن سازه به زمین با هدف کاهش ضربه ی وارده هنگام فرود و حفظ تعادل طراحی گشته است.در قسمت میانی فضای قرار گیری تخم مرغ و در قسمت انتهایی اهرمی تعبیه شده است که ضربه را دریافت و مانع رسیدن آن به تخم مرغ میشود و نقش هدایت کنندگی تخم مرغ به بیرون را نیز دارد. اتصال اجزا نیز با چوب و چسب می باشد. با اسکن کردن کد رو برو میتوانید به صورت آنلاین پرتاب این سازه را مشاهده کنید.

 

 

 

 

سازه ی گروه شهید طهرانی مقدم :
IMG_1364-1این سازه متشکل از دو مخروط در دو سایز متفاوت که مخروط کوچک تر در بخش انتهایی و بیشتر نقش هدایتگر و ضربه گیری دارد و مخروط بزرگ تر در بالا و حامل تخم مرغ می باشد که درون آن صفحه ای قرار گرفته که این صفحه به گونه ای طراحی شده که در قسمت میانی آن با خالی شدن ، فضایی است برای قرار گیری تخم مرغ که زمان فرود سازه به سر سمت متمایل شود از همان سمت تخم مرغ به سمت بیرون حرکت داده شود. استفاده از فرم مخروط در این سازه به جهت گیری درست و تعادل و دقت بیشتر در فرود آمدن بر روی سیبل کمک می کند. در انتهایی ترین قسمت سازه با استفاده از ماکارونی حالتی ضربه پذیر طراحی شده است که از وارد شدن ضربه به قسمت اصلی سازه جلوگیری می کند. برای دیدن کلیپ پرتاب این سازه کد رو برو رااسکن کنید.

 

 

 

 

سازه ی گروه تخم مرغ پرنده :

IMG_0952-1 IMG_1232-1
این سازه متشکل از دو مخروط می باشد.

مخروط بزرگ تر که در قسمت بیرونی قرار گرفته است وحالت مشبک دارد به گونه ای طراحی اجازه ی وارد شدن ضربه ،شده که علاوه بر اینکه ضربه ی وارده هنگام فرود را متحمل می شود به مخروط داخلی که حامل تخم مرغ است را نمی دهد.
و به علت وجود شبکه های اطراف به سازه ی در حال پایین آمدن حالتی دورانی داده که همین از سرعت رسیدن ان به زمین کاسته و ضربه ی زما فرود را کاهش می دهد. مخروط کوچک تر با نسبت ارتفاع به قائده ی کمتر روی مخروط بزرگ تر قرار گرفته و با ایجاد یک فاصله ی میانی بین دو انتهای مخروط اجازه ی وارد شدن هیچ گونه ضربه ای به تخم مرغ را نمی دهد. زمان فرود سازه به هر سمت متمایل شود ؛ از همان سمت امکان خارج شدن تخم مرغ هست. با اسکن کردن کد روبرو میتوانید پرتاب این سازه را مشاهده کنید.

سازه ی خلاق، سازه ی گروه فداییان تخم مرغ :

IMG_1047-1 gdfhs

این سازه را به جرئت میتوان خلاقانه ترین سازه ی دو دوره ی اخیر مسابقات دانست. سازه ی گروه فداییان تخم مرغ از یک صفحه و یک اهرم به همراه یک فضای نگهدارنده می بازشو دارد که علاوه بر ایجاد تعادل ۱۲باشد.صفحه که اصلی ترین بخش سازه را تشکیل می دهد در سازه هنگام پایین آمدن حالتی دورانی به سازه می دهد. بر روی هر قسمت از این بازشو ها یکی از خواص یا کاربرد های تخم مرغ نگاشته شده است.

شیار و خمیده کردن آن به سمت بالا جهت گیری و تعادل ۲۴دور تا دور صفحه ی اصلی با ایجاد و سرعت پایین آمدن سازه کنترل می شود. فضای نگهدارنده بر روی اهرم تعبیه شده و به صورت استوانه ای شیار دار درون سازه قرار گرفته است. این استوانه با چرخش سازه هماهنگ شده و زمان فرود اهرم آن را به سطح بالایی صفحه هدایت کرده و با خم شدن سازه به هر سمت با خم شدن شیار ها اجازه ی خروج تخم مرغ از سازه را می دهد. اهرم در قسمت میانی و زیر فضای نگهدارنده قرار گرفته که از ضربه ی هنگام فرود استوانه ی نگهدارنده ی تخم مرغ را به سمت بالا هدایت میکند.

با اسکن کردن کد روبرو میتوانید پرتاب این سازه را مشاهده کنید.

اسفندماه ، جوایز و لوح یادبودی به برندگان مسابقه ۱۴ و در مراسم اختتامیه مسابقه در تاریخ تقدیم شد. و به رسم یاد بود از داوران مسابقه با هدایا و لوح های تقدیر قدردانی شد

DSC_0886

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *