۱۰ پل برتر سال ۲۰۱۵ از نگاه مجله design boom

۱۰پل برتر طراحی شده ۲۰۱۵از نگاه مجله design boom
با توجه به رشد روز افزون شهرها در سراسر دنیا، نیاز به طراحی انواع پل برای سهولت حمل ونقل بیش ازپیش احساس می شود. علاوه بر این پل ها خود می توانند اثری هنری در شهر باشند.در این بخش قصد داریم به معرفی پل های برتر سال ۲۰۱۵ از نگاه مجله design boom بپردازیم
۱) پل Crikelbroen
این پل مخصوص عابرین پیاده و دوچرخه سواران است و توسط OlafurEliassonدر اگوست ۲۰۱۵ در شهر کپنهاگ افتتاح شد. این پل با الهام از دکل کشتی های قدیمی دانمارک طراحی شده و منعکس کننده زندگی روزمره ایست که در اطراف کانالی در همسایگی کریستن شاون است.لنگرگاه کپنهاگ زمانی مرکز فعالیت های دریایی بوده و این پل یاداوری از اون زمان است.پل از ۵ platform دایره ای ساخته شده که پرسپکتیوی متفاوت از شهر را به مردم نشان می دهد.روزانه حدود۵۰۰۰ نفر از این پل عبور میکنند و اغلب به عنوان مکانی برای ملاقات بکار میرود.

top-ten-bridges-designboom-11

۲)پل فولادی که به کمک پرینت سه بعدی ساخته شده
این روز ها محبوبیت تکنولوژی های پرینت سه بعدی در معماری و طراحی صنعتی روز به روز افزایش می یابد. پیشنهاد شرکت معماری mx3d برای طراحی و ساخت پلی فولادی به کمک پرینتر های سه بعدی در مرکز شهر امستردام ، مثالی از علاقه روز افزون به استفاده از این فناوری است.طراحی این پل بر عهده هنرمندی به نام JorisLaarman بود.تکنیکی که در ساخت این پل به کاربرده شده به این صورت بود که ابتدا پرینتر رشته های فولادی را با جوش دادن قطعات فلز مذاب به یکدیگر ایجاد میکرد،سپس استحکام پل مورد نظر با افزایش این رشته ها ایجاد شد.

designboom top 10 bridges 2015

۳)پلی مخصوص دوچرخه سواران و عابران پیاده در شهر لیسبون
این پل بر روی بزرگراهی در شهر لیسبون ساخته شده.Maximina and Telmo Cruz طراحی این پل نارنجی رنگ رو انجام داده اند. طراحی چنین پلی در راستای استراتژی افزایش فضاهای تفریحی مخصوص دوچرخه برای استفاده بیشتر از این وسیله انجا م شد.پس از احداث پل افزایش چشمگیری در استفاده از دوچرخه در شهر لیسبون مشاهده شد. در این پل از ستون های عمودی باربر استفاده نشده است .در عوض رمپ ها و پله ها با ابعاد بزرگتری طراحی شده است.

designboom top 10 bridges 2015

۴)پلDanjiang
شرکت معماری زاحا حدید در مسابقه ای که به منظور طراحی این پل تدارک دیده شده بود ، برنده شد . پل قرار است بر فراز رودخانه تسونامی در تایوان ساخته شود. سازه و پل متکی بر کابل بوده و با استفاده از تنها یک دکل در دهانه ۹۲۰ متری اثرات بصری نامطلوب پل به حداقل رسیده است . این پل مخصوص قطار شهری و عبور عابران یاده است. با اتصال دو بزرگراه اصلی شهر از حجم ترافیک در جاده های میان شهری خواهد کاست.

designboom top 10 bridges 2015

۵)پل Bat
این پل توسط شرکت معماری Next برای خدمت به انسان ها و طبیعت در هلند طراحی شده است. پل از بتن ساخته شده و با اجر وتخته های چوبی پوشانده شده است و با مسیری منحنی دو ساحل رودخانه را به هم وصل می کند. مسیری که برای دوچرخه سواری و پیاده روی بسیار مناسب است.پل تنها برای ساکنین شهر برای عبور از رودخانه طراحی نشده بلکه دارای لانه هایی در بخش زیرین خود برای سکونت خفاش هادر شب می باشد.

designboom top 10 bridges 2015

۶) پل گنبدی Nomanslanding
این پل برای یک فستیوال سالانه طراحی شدهاست.طراحی پل به صورت کاملا متفاوت و متمایز از دیگر پل ها انجام شده است زیرا دارای مسیری معلق با قابلیت جمع شدن و باز شدن است.سازه ی نیمکره ای که در وسط پل قرار داردمی تواند به میزان ۱۰متر از وسط باز شود.

 

designboom top 10 bridges 2015

۷)پل شیشه ای معلق بر فراز پارک shiniuzhaiدر چین
عبوراز روی این پل تجربه ای به یادماندنی را برای شما خواهد داشت. پل بین دو صخره مرتفع قرار گرفته است و سطح ان از شیشه ای به ضخامت یک اینچ پوشانده شده است. این شیشه ۲۵ بار مقاوم تر از شیشه های معمولی است.

designboom top 10 bridges 2015

۸)پل nine elms
این پل اولین پل مخصوص عابرین پیاده و دوچرخه سواران درمرکز شهر لندن است.طرح شرکت معماری Bystrupبرای مسابقه ای که بدین منظور طراحی شده بود برنده شد.

top-ten-bridges-designboom-07

۹)پل پروانه
طراحی این پل توسط DeitmarFeichtinger انجام شده است. این پل سبک در شهر کپنهاگ طراحی شده است و دارای سه دهنه خطی بر فراز سطح اب می باشد. نام این پروژه از شکلش گرفته شده .

designboom top 10 bridges 2015

۱۰)پل Tintagel
این پل برای مسابقه طراحی tintagel توسط شرکت معماری نایل طراحی شده . پل در مجاورت دژ باستانی تینتاگل قرار گرفته و دارای طاقی سنگی می باشد.

 

designboom top 10 bridges 2015

منبع:design boom

تهیه و ترجمه: دلارام مداحی

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *