دومین دوره مسابقه نجات تخم مرغ

p12

دانلود آیین نامه مسابقه

لینک ثبت نام در مسابقه

معرفی مسابقه طراحی سازه نجات تخم مرغ

برای شرکت در این مسابقه می بایست سازه ای خاص ساخته شود و تخم مرغ به گونه ای در آن جاسازی شود که در اثر سقوط سازه محافظ از ارتفاعی مشخص،تخم مرغ از سازه خارج شده و کم ترین آسیب را دیده باشد. ارائه خلاقیت و ایده ای نو برای محافظت تخم مرغ و داشتن طرح فنی و مهندسی و از پیش آماده ،عامل سالم ماندن تخم مرغ و امتیازآفرین می باشد.

اهداف

این مسابقه که همه ساله دردانشگاه های مختلف برگزار می شود ، در اصل برای کشف و به کارگیری خلاقیت های مختلف و نوآوری های مبتکرانه می باشد. در واقع این مساله از آنجا مطرح شد که ناسا برای پرتاب ماهواره و کاوشگر به سطح اجرام آسمانی از جمله سیارات و همچنین رساندن امکانات و وسایل لازم به فضانوردان ساکن در فضا تصمیم به انجام آزمایشاتی در این مورد گرفت که بتوان اجسام شکننده را به گونه ای از فاصله مشخص رها نمودکه تاحد ممکن آسیبی به شی مورد نظر نرسد. چرا که کاوشکر باید درون سازه هایی قرارگیرند که پس از برخورد با سیاره ها واجرام آسمانی بتوانندضمن کاستن سرعت،به سادگی و با حفظ محموله درون خود با کمترین خسارت بر سطح سیاره مورد نظر نشسته و به کاوش و بررسی بپردازند واطلاعات کسب شده را به زمین ارسال کنند.همچنین ارائه ایده هایی برای کاهش آسیب به بسته هایی که از طریق هواپیما برای کمک رسانی به مناطق مختلف فرستاده می شود، حفاظت از بسته های پستی، طراحی پوشش های حفاظتی چتر باران و…هم می تواند کاربرد نتایج این مسابقه را مورد هدف قرار دهد.

علاوه بر اهداف یاد شده انجمن علمی معماری دانشگاه تربیت دبیر شهیدرجایی تهران در صدداست تا برای اولین بار قوانین و شیوه اجرای این نوع مسابقات را در قالب یک طرح پژوهشی استاندارد سازی نماید.

با توجه به اهمیت این مسابقه،استقبال این دانشجویان و بالابردن سطح علمی و خلاقانه سازه های مورد آزمایش،انجمن علمی معماری تصمیم بر برگزاری دومین دوره این مسابقات در دانشگاه شهید رجایی تهران در سطح دانشگاه گرفت و همچنین گستردگی زمینه های علمی و خلاقانه مسابقه این امکان رافراهم می آوردتا دانشجویان اکثر رشته ها به خصوص معماری ،فیزیک،مکانیک،عمران و … بتوانند در این مسابقه شرکت کنند.

 

قوانین مسابقه

 1. به وزن دستگاه امتیاز تعلق می گیرد، به این صورت که هرچه سازه سبک تر باشد امتیاز بیشتری نسبت به دیگر سازه ها کسب می کند. حداکثر وزن دستگاه نباید از ۱ کیلوگرم بیشتر باشد در غیر این صورت تیم از دور مسابقات حذف خواهد شد.
 2. به دقت پرتاب امتیاز تعلق می گیرد ، به این صورت که محل فرودسازه هرچه به مرکز نزدیک تر باشدامتیاز بیشتری نسبت به دیگر سازه ها کسب می کند.
 3. به خلاقیت شامل خلاقیت در طراحی سیستم ،نوع پرتاپ و… امتیاز تعلق می گیرد.
 4. به نسبت سالم بودن تخم مرغ (سالم/ترک برداشته/شکسته)امتیاز تعلق می گیرد و اگر بعد از برخورد سازه با زمین تخم مرغ سالم بماند و روی زمین بغلتد ،امتیاز بیشتری دارد.
 5. حداکثر ابعاد سازه از لحظه رها شدن تا فرود می بایست دراندازه ۷۰ سانتی متر باشد.
 6. ارتفاع پرتاب بین ۱۰ تا ۱۲ مترمی باشد.
 7. به هر تیم تنها یک عدد تخم مرغ خام تعلق می گیرد.
 8. مهم سالم ماندن تخم مرغ است نه سالم ماندن دستگاه .
 9. در ساخت محفظه تخم مرغ روند طراحی سازه مورد اهمیت است .لذا ارائه نحوه تحلیل و دستیابی به هدف مسابقه الزامی است .بنابر این تیم ها موظف اند در روز برگزاری مسابقه،قبل از شروع مسابقه،طرح خود را در قالب یک گزارشارایه نمایند.
 10. موادی که در ساخت سازه نباید استفاده کرد:

– چتر، فنر یا وسیله مشابه آن که عملکرد بادگیری دارد ویا سبب تسهیل درفرود می شود.

– مواد شکستنی و شیشه ای یا مواد نفتی و مایعات .

– هرگونه وسیله یا مصالح که عملکرد ضربه گیری و پرکنندگی دارد یا به عنوان محافظی برای تخم مرغ ، منجر به سالم ماندن تخم مرغ شود مثل پنبه، پوشال،فشرده کردن مقوا یا کاغذیا استفاده از چسب .و همچنین اگر به هر دلیلی مورد تایید داوران نباشد ، خطا محسوب می گردد و از دور مسابقات حذف می گردد.

 1. مواد پیشنهادی جهت ساخت سازه :

– چوب ، چسب ، مقوا،نی، صفحه های پلاستیکی ،لوله ، ماکارانی،خلال دندان .

 1. سازه ایزوله باشد و به جایی متصل نباشد و باعث خرابی محیط اطراف نگردد.
 2. سازه موتوردار نباشد.
 3. تفسیر قوانین برعهده هیأت داوران می باشد.
 4. تعداد اعضای هر تیم حداکثر ۳نفر می باشد، از این تیم فقط یک نفر اجرا کننده خواهد بود.
 5. هر شرکت کننده حق ثبت نام تنها در یک تیم را دارد. افرادی که در چند تیم شرکت کرده باشند، حذف خواهند شد.
 6. هر تیم تنها می تواند یک سازه بسازد.
 7. هزینه ثبت نام هر تیم ۱۲۰۰۰تومان می باشد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *